O projekcie
Z parku do parku
Głównym celem projektu jest połączenie ze sobą, promocja i wykorzystanie wybranych obiektów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w parkach po obu stronach Odry: na obszarach chronionych, jakimi są Park Przyrody „Märkische Schweiz” i Park Narodowy „Ujście Warty”, w krajobrazowym założeniu parkowym w Wollup oraz w parku miejskim w Kostrzynie nad Odrą. Miejsca te zostaną połączone ze sobą nowotworzonym szlakiem geocachingowym, który jako innowacyjna i transgraniczna oferta turystyczna umożliwi ogółowi społeczeństwa bezpośrednie zapoznanie się z dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym. Trasa szlaku geocachingowego została zaplanowana wzdłuż istniejących w regionie szlaków pieszych i rowerowych.
Przewodnikiem podczas eksploracji naszego przyrodniczo-kulturowego regionu jest Theodor Fontane, który za życia działał na tych terenach.
Podczas trwania projektu jego partnerzy przeprowadzają poświęcone dziedzictwu przyrodniczemu i kulturowemu imprezy informacyjne i edukacyjne, starając się przy tym przy pomocy postaci Theodora Fontane przygotować je tak, aby stały się one ciekawymi przeżyciami dla odbiorców.
Partnerzy projektu wspólnie wprowadzają na rynek swoje oferty i promują w ten sposób wiedzę na temat swojego wyjątkowego regionu przyrodniczo-kulturowego oraz jego szczególnych cech.
Grupę docelową projektu stanowią osoby, które spędzają wolny czas i wypoczywają na świeżym powietrzu, chcą coś odkryć i w coś się zaangażować, tj. mieszkańcy regionu z rodzinami, klasy szkolne itp., oraz turyści, tj. goście odwiedzający region, którzy przyjeżdżają tu kierując się różnymi priorytetami, jak np. turystyka piesza i rowerowa, rekreacja, geocaching, wędrówki z GPS itp.
Ponadto nawiązuje się kontakt z multiplikatorami, działającymi np. wzdłuż szlaków turystycznych (pieszych i rowerowych), których pozyskuje się do wspierania realizacji projektu, tj. do gospodarstw agroturystycznych, sklepów z produktami regionalnymi, kawiarń czy podmiotów zajmujących się edukacją ekologiczną.
Miasto Kostrzyn nad Odrą
- Miasto leży u ujścia Warty do Odry, bezpośrednio na granicy polsko-niemieckiej.
- W projekcie „Z Parku do Parku” Miasto Kostrzyn nad Odrą pełni funkcję beneficjenta wiodącego. Obok działań koordynacyjnych, promocyjnych i edukacyjnych w ramach projektu rewitalizowany jest park miejski, który będzie stanowił doskonałą lokalizację do organizacji polsko-niemieckich wydarzeń plenerowych, takich jak: Święto Miasta – Kostrzyn na Fali, pikniki ekologiczne i wiele innych imprez, a przede wszystkim stanie się miejscem spotkań dla mieszkańców pogranicza.
Gmina Letschin
- Handel detaliczny i usługi, administracja, szkoła podstawowa i średnia, przedszkola, apteka, praktyki lekarskie, ośrodek opieki społecznej, mieszkania dla seniorów, straże pożarne, stowarzyszenia, muzea, kino.
- W ramach projektu „Z parku do parku…” gmina rewitalizuje w zgodzie z przepisami o ochronie zabytków dawny park dworski Wollup – m.in. poprzez renowację i odbudowę mostków, zabiegi pielęgnacyjne i podnoszące walory wizualne drzew i krzewów, przywrócenie historycznego układu optycznego parku i modernizację ścieżek.
Park Narodowy
„Ujście Warty“
- Jego misją jest ochrona mokradeł Ujścia Warty i pomoc w odkrywaniu ich bogactwa.
- Większość działań w Parku skupia się na ochronie ptaków i ich siedlisk.
- Prowadzi działalność edukacyjną w terenie i ośrodkach edukacyjnych w Chyrzynie i Słońsku.
- W projekcie „Z parku do parku…” bierze udział poprzez m.in. działania edukacyjne (wycieczka „Śladami Teodor Fontane) i promocyjne.
- Na jego terenie znajdują się 4 skrytki szlaku geocachingowego.
Park Przyrody
„Szwajcaria
Marchijska“
- Wielkopowierzchniowy obszar chroniony kraju związkowego Brandenburgia i część Narodowego Krajobrazu Naturalnego Niemiec
- Zajmuje się ochroną gatunkową zwierząt i roślin oraz ich siedlisk
- Nadzoruje obszary Natura 2000 (wg dyrektywy siedliskowej i dyrektywy ptasiej)
- Promuje rozwój regionalny i sprzedaż regionalnych produktów rolnych
- Prowadzi edukację ekologiczną
- W projekcie jako partner wspierający ideowo i dostawca pomysłów t
- Organizuje wycieczki „Z Th. Fontane śladami dziedzictwa przyrody i kultury”
Stowarzyszenie „Naturschutzpark Märkische Schweiz“
- Promuje edukację ekologiczną, ochronę przyrody i rozwój regionalny w na terenie Szwajcarii Marchijskiej [niem. Märkische Schweiz].
- Prowadzi Centrum Edukacji Ekologicznej „Drei Eichen” oraz Leśną Szkołę „Alte Mühle”.“
- W projekcie „Z parku do parku…” jest odpowiedzialne za opracowanie szlaku geocachingowego, tras GPS, ofert edukacyjnych i organizację imprez.
- W ramach projektu wyremontowało obiekt „Waldhalle”, służący do organizacji imprez edukacyjnych, warsztatów i seminariów – Serdecznie zapraszamy!
Towarzystwo
Przyjaciół
Słońska „Unitis Viribus”
- Towarzystwo Przyjaciół Słońska „Unitis Viribus” chroni i promuje dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Słońska i regionu Ujście Warty.
- Powołało Rzeczpospolitą Ptasią i organizuje edukacyjne zloty obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej oraz rajdy.
- Wytycza i utrzymuje szlaki turystyczne.
- Prowadzi Wystawę Pamiątek Regionalnych, dzięki której można poznać interesującą historię Słońska.
- W projekcie „Z parku do parku” TPS zorganizowało Rajd pieszo-rowerowy „Śladami Theodora Fontane” w 2021 r.